Jan 23, 2021 9:28 AM

Friday high school basketball results

Posted Jan 23, 2021 9:28 AM

BOYS PREP BASKETBALL=

Cair Paravel 74, Burlingame 65

Deerfield 62, Rolla 43

Elyria Christian 56, Marion 41

Girard 77, Neodesha 43

Jefferson North 51, Atchison County 25

Lawrence Free State 60, SM East 47

Liberal 43, Concordia 42

Logan/Palco 71, Lakeside 49

Madison/Hamilton 61, Hartford 22

Nevada, Mo. 58, Fort Scott 30

Northern Valley 82, Weskan 33

Peabody-Burns 54, Herington 40

Perry-Lecompton 71, Pleasant Ridge 65

Solomon 69, Rural Vista 38

St. John's Beloit-Tipton 54, Natoma 51

Wakefield 59, Centre 43

Wheatland-Grinnell 56, Western Plains 41

Baldwin Invitational Tournament=

Augusta 66, KC Bishop Ward 37

Basehor-Linwood Tournament=

Fifth Place=

Central (St. Joseph), Mo. 42, Washburn Rural 39

First Place=

BV Northwest 68, Basehor-Linwood 43

Third Place=

Olathe West 57, KC Piper 48

Burlington Tournament=

Fifth Place=

Burlington 55, Ottawa 39

Burrton Tournament=

Fifth Place=

Hutchinson Central Christian 44, Pretty Prairie 35

Seventh Place=

Goessel 63, Burrton 13

Canton-Galva Tournament=

Consolation Semifinal=

Bennington 65, Ell-Saline 50

Wichita Home School 82, Bluestem 30

Chanute Tournament=

Consolation=

Carthage, Mo. 79, Coffeyville 30

Semifinal=

SM South 63, Emporia 36

Wichita Campus 87, Wichita Life Prep 46

Chaparral Tournament=

Pool A=

Mulvane 55, Circle 31

Pool B=

Arkansas City 65, Chaparral 48

Colby Tournament=

Consolation Semifinal=

Goodland 53, Ulysses 47

Semifinal=

Colby 55, Beloit 41

Hays 64, Garden City 42

Cunningham 54 Classic Tournament=

Consolation Semifinal=

Cunningham 50, South Barber 43

Semifinal=

Norwich 57, Pratt Skyline 56

Halstead Tournament=

Semifinal=

Cheney 65, Minneapolis 26

Haven 55, Rose Hill 42

Hi-Plains League Tournament=

Consolation=

Wichita County 54, Stanton County 24

Semifinal=

Lakin 63, Sublette 30

Southwestern Hts. 46, Syracuse 43

Hillsboro Tournament=

Hesston 66, Eureka 28

Holcomb 56, Clay Center 44

Republic County 52, Remington 46, 2OT

Hoisington Tournament=

Consolation Semifinal=

Cimarron 79, Otis-Bison 41

Semifinal=

Hoisington 50, Ellsworth 46

MCL Tournament=

Semifinal=

Hoxie 69, Hays-TMP-Marian 58

Trego 56, Ellis 50

NWKL Tournament=

Consolation Semifinal=

Wallace County 59, Rawlins County 48

Semifinal=

Ness City 43, St. Francis 38

Quinter 52, Greeley County 40

Royal Valley Tournament=

Royal Valley 66, Wabaunsee 17

Santa Fe Trail 65, Chapman 58

Salina Invitational Tournament=

Consolation Semifinal=

Salina Central 47, Wichita South 43

Semifinal=

Andover 80, Buhler 56

St. John Tournament=

Consolation Semifinal=

Macksville 56, Central Plains 51

Sterling Invitational Tournament=

Fifth Place=

Southeast Saline 56, Scott City 16

First Place=

Hugoton 73, Hutchinson Trinity 60

Seventh Place=

Smoky Valley 60, Kingman 49

Third Place=

Lyons 41, Sterling 27

Topeka Tournament=

Consolation Semifinal=

Topeka Hayden 48, Topeka 45

Topeka West 67, Highland Park 57

Semifinal=

Lansing 72, Wichita East 58

Wichita Southeast 58, SM North 36

TVL Tournament=

Consolation Semifinal=

Doniphan West 47, Onaga 26

Frankfort 51, Wetmore 41

Consolation=

Axtell 50, Valley Heights 39

Semifinal=

Clifton-Clyde def. Centralia, forfeit

Hanover 56, Troy 51

Valley Center Invitational=

Maize 53, Wichita Heights 47

Valley Center Tournament=

Wichita Northwest 84, Wichita North 35

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Hillsboro vs. Riley County, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Andale 45, Wellington 37

Andover Central 61, Hutchinson 27

Bluestem 35, Bennington 32

Burlingame 50, Cair Paravel 23

Cheney 65, Minneapolis 26

Derby 36, Maize 24

Elyria Christian 41, Marion 29

Fredonia 44, Chetopa 31

Garden Plain 60, Ell-Saline 31

Girard 58, Neodesha 40

Heritage Christian 45, Oswego 35

Hiawatha 50, Rossville 46

Little River 47, Herington 41

Madison/Hamilton 45, Hartford 40

Maur Hill - Mount Academy 55, Maranatha Academy 46

Notre Dame de Sion, Mo. 41, BV Southwest 31

Osawatomie 55, Pleasanton 35

Sedan 39, West Elk 26

Solomon 52, Rural Vista 19

Topeka Hayden 79, Highland Park 26

Topeka Seaman 48, Topeka West 45

Valley Center 42, Arkansas City 20

Wakefield 44, Centre 36

Washburn Rural 58, Emporia 35

Wheatland-Grinnell 67, Western Plains 18

Burlington Tournament=

Fifth Place=

Labette County 56, Paola 34

Colby Tournament=

Consolation Semifinal=

Hays 53, Osborne 28

Wichita Life Prep 57, Beloit 27

Semifinal=

Garden City 54, Colby 53, OT

Goodland 57, Ulysses 18

Hillsboro Tournament=

Clay Center 51, Holcomb 19

Eureka 47, Hesston 33

Hillsboro 32, Riley County 22

Remington 49, Republic County 29

Hoisington Tournament=

Consolation Semifinal=

Otis-Bison 46, Ellsworth 27

Semifinal=

Cimarron 52, Hoisington 40

MCL Tournament=

Semifinal=

Norton 52, Phillipsburg 45

Smith Center 40, Hoxie 27

NWKL Tournament=

Consolation Semifinal=

Dighton 57, Greeley County 39

Rawlins County 53, Wallace County 46

Semifinal=

Quinter 52, Ness City 43

Royal Valley Tournament=

Royal Valley 61, Wabaunsee 48

Santa Fe Trail 52, Chapman 39

Salina Invitational Tournament=

Consolation Semifinal=

Buhler 35, Abilene 30

Concordia 49, Wichita West 29

Semifinal=

Liberal 43, Salina South 19

Salina Central 48, Andover 34

SPIAA Tournament=

First Round=

Ashland 41, Pawnee Heights 28

Hodgeman County 50, Satanta 25

South Central 52, Minneola 31

St John Tournament=

St. John 41, Reno County 25

Sterling Invitational Tournament=

First Place Pool Play=

Hugoton 65, Sterling 44

Fourth Place Pool Play=

Chaparral 54, Hutchinson Trinity 52

Second Place Pool Play=

Smoky Valley 32, Scott City 31

Third Place Pool Play=

Southeast Saline 40, Kingman 26

Tonganoxie Tournament=

Seventh Place=

Tonganoxie 50, Bonner Springs 30

Third Place=

Eudora 42, Holton 25

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Herington vs. Peabody-Burns, ccd.

Tescott vs. Pike Valley, ppd.