Mar 05, 2020 11:00 AM

Oklahoma State hands K-State tenth straight loss

Posted Mar 05, 2020 11:00 AM

STILLWATER, Okla. (AP) — Cameron McGriff scored 14 points and had five rebounds to help lead Oklahoma State to a 69-63 victory over Kansas State.

Thomas Dziagwa scored 11 points and Isaac Likekele had nine points, 10 rebounds and five assists for Oklahoma State (16-14, 6-11 Big 12). Cartier Diarra scored 16 points to lead Kansas State (9-21, 2-15), while Mike McGuirl scored 11 and Xavier Sneed had 10 points and seven rebounds. K-State has lost 10 in a row.

Continue Reading Little Apple Post
Mar 05, 2020 11:00 AM
High School subtate basketball results

BOYS PREP BASKETBALL=

Class 4A East Bracket 1=

Substate Semifinal=

Eudora 64, Girard 57

Parsons 46, Topeka Hayden 29

Class 4A East Bracket 2=

Substate Semifinal=

Iola 77, Louisburg 68, OT

KC Piper 93, Atchison 48

Class 4A East bracket 3=

Substate Semifinal=

Bishop Miege 84, Labette County 33

Class 4A East Bracket 3=

Substate Semifinal=

Tonganoxie 55, Paola 53

Class 4A East Bracket 4=

Substate Semifinal=

Independence 51, Fort Scott 40

Ottawa 66, Chanute 36

Class 4A West Bracket 1=

Substate Semifinal=

Augusta 70, El Dorado 52

Mulvane 64, Wamego 43

Class 4A West Bracket 2=

Substate Semifinal=

Andale 50, Holton 46

Nickerson 38, Chapman 35

Class 4A West Bracket 3=

Substate Semifinal=

Clearwater 55, Clay Center 33

Rose Hill 74, Ulysses 66

Class 4A West Bracket 4=

Substate Semifinal=

Abilene 49, Circle 44

Class 6A East Bracket 1=

Substate Semifinal=

Blue Valley 80, SM East 40

KC Harmon 66, Gardner-Edgerton 56

Class 6A East Bracket 2=

Substate Semifinal=

BV Northwest 80, Mill Valley 56

SM South 61, SM Northwest 59, OT

Class 6A East Bracket 3=

Substate Semifinal=

BV North 59, Olathe Northwest 39

BV West 77, Olathe North 65

Class 6A East Bracket 4=

Substate Semifinal=

Olathe East 53, Olathe West 42

Olathe South 85, KC Wyandotte 67

Class 6A West Bracket 1=

Substate Semifinal=

Derby 68, Garden City 40

Wichita Campus 73, Dodge City 44

Class 6A West Bracket 2=

Substate Semifinal=

Manhattan 69, Wichita East 67

Wichita West 42, Washburn Rural 40

Class 6A West Bracket 3=

Substate Semifinal=

Lawrence 63, Wichita South 41

Wichita Southeast 72, Wichita Heights 66

Class 6A West Bracket 4=

Substate Semifinal=

Lawrence Free State 68, Junction City 56

Topeka 65, Liberal 50

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 5A East Bracket 1=

Substate Semifinal=

BV Southwest 40, St. James Academy 39

Topeka Seaman 73, KC Washington 19

Class 5A East Bracket 2=

Substate Semifinal=

Shawnee Heights 64, KC Sumner 58

St. Thomas Aquinas 55, Leavenworth 25

Class 5A East Bracket 3=

Substate Semifinal=

Basehor-Linwood 73, Highland Park 59

KC Schlagle 68, Pittsburg 50

Class 5A East Bracket 4=

Substate Semifinal=

DeSoto 54, Spring Hill 45

Lansing 59, Bonner Springs 29

Class 5A West Bracket 1=

Substate Semifinal=

Kapaun Mount Carmel 57, Wichita Northwest 50

McPherson 66, Great Bend 24

Class 5A West Bracket 2=

Substate Semifinal=

Andover Central 67, Hays 38

Goddard 48, Emporia 39

Class 5A West Bracket 3=

Substate Semifinal=

Maize 60, Salina South 33

Wichita Bishop Carroll 47, Valley Center 40

Class 5A West Bracket 4=

Substate Semifinal=

Goddard-Eisenhower 57, Salina Central 51

Maize South 39, Andover 25

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/