Feb 01, 2020 3:49 AM

Friday high school basketball scores

Posted Feb 01, 2020 3:49 AM

Friday's Scores

By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL=

Altoona-Midway 68, Oswego 63

Beloit 82, Russell 58

Bennington 47, Remington 43

Bishop Miege 66, Lincoln College Prep, Mo. 40

Bluejacket, Okla. 84, Chetopa 40

Caldwell 44, West Elk 41

Chapman 66, Holton 50

Cherryvale 72, Bluestem 37

DeSoto 59, Paola 48

Frontenac 64, Columbus 53

Goddard-Eisenhower 82, Hutchinson 62

Hesston 66, Buhler 51

Hiawatha 62, Horton 17

Highland Park 58, Shawnee Heights 56

Hoxie 67, Quinter 37

Hutchinson Central Christian 72, Fairfield 33

KC Piper 62, Topeka Hayden 44

Lawrence 66, Gardner-Edgerton 38

Lyons 53, Ellinwood 50

Macksville 46, Central Plains 32

Maize 51, Newton 25

McLouth 63, West Franklin 31

Moundridge 51, Goessel 45

Norton 66, Goodland 44

Osborne 91, Lakeside 69

Ottawa 53, Eudora 44

Parsons 75, Labette County 43

Republic County 46, Ellsworth 41

Riverton 54, Baxter Springs 44

Rock Creek 50, Wamego 37

Rock Hills 59, Wilson 35

SM North 60, Central (Springfield, Mo. 39

Salina Central 54, Hays 33

Salina Sacred Heart 59, Hutchinson Trinity 49

Smoky Valley 61, Clay Center 26

St. Paul 64, Northeast-Arma 61, OT

Syracuse 49, Stanton County 46

Tonganoxie 53, Jefferson West 52

Topeka West 54, Olathe Northwest 48

Wellsville 66, Anderson County 29

Weskan 51, Cheylin 41

Wichita Campus 90, Maize South 61

Wichita Collegiate 81, Winfield 54

Wichita Northwest 56, Ulysses 30

LCL Tournament=

Semifinal=

Lebo 48, Olpe 38

Skyline 54 Classic Tournament=

Seventh Place=

Kinsley 54, Cunningham 40

Third Place=

Norwich 62, Stafford 43

SPIAA Tournament=

Consolation=

Minneola 35, Pawnee Heights 30

Spearville 47, Bucklin 35

Round Robin=

Ingalls 55, Ashland 54

Semifinal=

Hodgeman County 42, South Central 40

Kiowa County 69, South Gray 59

GIRLS PREP BASKETBALL=

Andover 39, Valley Center 36

Axtell 62, Riverside 41

Beloit 44, Russell 33

Bennington 62, Remington 36

Berean Academy 50, Minneapolis 30

Bluejacket, Okla. 56, Chetopa 53

Bonner Springs 39, Fort Scott 19

Cherryvale 50, Bluestem 34

Cheylin 41, Weskan 36

Clay Center 43, Smoky Valley 26

Clifton-Clyde 59, Frankfort 45

DeSoto 49, Paola 33

Dighton 61, Greeley County 57

Eudora 49, Ottawa 33

Eureka 61, Fredonia 31

Fowler 37, Deerfield 10

Girard 53, Pittsburg Colgan 46

Golden Plains 54, Triplains-Brewster 16

Hays-TMP-Marian 49, Abilene 34

Hesston 46, Buhler 39

Holton 33, Chapman 20

Hoxie 48, Quinter 22

Iola 41, Osawatomie 35

Jefferson West 39, Tonganoxie 30

KC Bishop Ward 51, Heritage Christian 36

KC Washington 59, Troy 23

Labette County 54, Parsons 19

Lakeside 47, Osborne 42

Liberal 41, Hugoton 40

Lincoln 41, Natoma 21

Logan 65, Northern Valley 22

Lyons 43, Ellinwood 37

Manhattan CHIEF 26, Wichita Classical 23

Norton 51, Goodland 45

Oakley 42, Phillipsburg 41

Oswego 54, Altoona-Midway 13

Otis-Bison 56, Sylvan-Lucas 28

Pleasanton 36, KC Christian 24

Pratt 41, Hoisington 36

Rawlins County 47, St. Francis 36

Republic County 49, Ellsworth 31

Republic County 64, Solomon 24

Rock Hills 42, Wilson 15

Rural Vista 47, Wakefield 23

Salina Central 52, Hays 39

Salina Sacred Heart 53, Hutchinson Trinity 47, OT

Scott City 64, Lakin 27

Smith Center 54, Stockton 51

Southeast Saline 48, Ellsworth 32

St. John's Beloit-Tipton 36, Tescott 31

St. Paul 52, Northeast-Arma 21

Stanton County 35, Syracuse 20

Sterling 58, Hillsboro 50

Thunder Ridge 57, Glasco/Miltonvale-Southern Cloud 25

Uniontown 66, Crest 50

Valley Heights 50, Wetmore 24

West Elk 55, Caldwell 33

West Franklin 39, McLouth 29

Emporia Tournament=

Consolation Semifinal=

Goddard-Eisenhower 62, Wichita South 22

Hutchinson 49, Wichita Life Prep 10

Semifinal=

Washburn Rural 57, Great Bend 30

Wichita Heights 69, Emporia 35

Fairfield Tournament=

Goessel 51, Fairfield 49

Haven Tournament=

Consolation Semifinal=

Andale 38, Rose Hill 28

Garden Plain 50, Moundridge 21

Semifinal=

Haven 34, Halstead 27

Nickerson 55, Cheney 53

Hilltop Hoops Tournament=

Fifth Place=

Ell-Saline 36, Larned 30

Third Place=

Little River 33, Ness City 31, OT

Jefferson County North Tournament=

Consolation Semifinal=

Pleasant Ridge 45, Valley Falls 14

Rossville 46, Cornerstone Family 37

Semifinal=

Jefferson North 63, Atchison County 37

Perry-Lecompton 62, Oskaloosa 40

Lawrence Free State Tournament=

Consolation Semifinal=

KC Schlagle 60, Lawrence 29

Semifinal=

Topeka 64, BV Southwest 48

LCL Tournament=

Semifinal=

Lebo 48, Hartford 42

Olpe 62, Burlingame 34

McPherson Tournament=

Consolation Semifinal=

SM South 33, Manhattan 30

Wichita Northwest 56, Ulysses 30

Sedgwick Tournament=

Consolation Semifinal=

Canton-Galva 42, Chaparral 27

Topeka Seaman Tournament=

Consolation Semifinal=

Leavenworth 43, Topeka West 41

SM North 46, Shawnee Heights 37

Semifinal=

Maize 55, Wichita Southeast 45

Topeka Seaman 62, SM East 34___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/