Jan 22, 2020 9:44 PM

De Sousa suspended indefinitely

Posted Jan 22, 2020 9:44 PM

No. 3 Kansas has suspended forward Silvio De Sousa indefinitely for his role in a brawl with Kansas State near the end of their game.

De Sousa was the main instigator on the Kansas side, but he may not be the only one facing punishment. Several other players that left the bench and were involved in an ugly fracas that spilled into disability seating behind one of the baskets in Allen Fieldhouse on Tuesday night. 

Continue Reading Little Apple Post
Jan 22, 2020 9:44 PM
Tuesday night high school basketball results

BOYS PREP BASKETBALL=

Bucklin 71, Fowler 32

Burlingame 62, Hartford 27

Hodgeman County 63, Pawnee Heights 40

Kapaun Mount Carmel 52, Wichita Northwest 38

Kiowa County 58, Ingalls 51

Madison/Hamilton 45, Lebo 41

Pratt Skyline 85, South Barber 45

South Gray 68, Minneola 56

Triplains-Brewster 50, Weskan 44

Wichita Bishop Carroll 0, Wichita North 0

Wichita County 75, Cheylin 37

Wichita East 64, Wichita South 59

Wichita Heights 50, Wichita West 45

Adolph Rupp Tournament=

Andale 66, Minneapolis 37

Cheney 58, Halstead 20

Baldwin Tournament=

Augusta 62, Anderson County 29

Bishop Seabury Academy 78, Baldwin 30

KC Harmon 65, Wellsville 40

Louisburg 63, KC Bishop Ward 25

Burlington Tournament=

Burlington 62, Paola 50

Independence 78, Prairie View 56

Burrton Tournament=

Goessel 61, Fairfield 16

Little River 59, Pretty Prairie 21

Canton-Galva Tournament=

Moundridge 50, Bennington 35

Sedgwick 64, Canton-Galva 50

Wichita Home School 71, Ell-Saline 28

Centre Tournament=

Elyria Christian 44, Marion 18

Peabody-Burns 40, Herington 35

Solomon 40, Rural Vista 25

FHL Tournament=

Council Grove 70, West Franklin 44

Lyndon 42, Chase County 19

Fredonia Tournament=

Consolation Semifinal=

Fredonia 76, Douglass 66

Yates Center 53, Neodesha 36

Semifinal=

Cherryvale 50, Girard 38

Iola 78, Bluestem 47

Hillsboro Tournament=

Hesston 48, Clay Center 31

Hillsboro 65, Eureka 54

Holcomb 57, Remington 28

Riley County 59, Republic County 29

Hoisington Tournament=

Ellinwood 69, Victoria 26

La Crosse 46, Pratt 43

HPL Tournament=

Cimarron 49, Stanton County 34

Lakin 84, Sublette 53

Meade 70, Elkhart 49

Syracuse 42, Southwestern Hts. 41

MCL Tournament=

Hays-TMP-Marian 66, Trego 49

Hill City 62, Plainville 57

Phillipsburg 42, Hoxie 40

Quarterfinal=

Ellis 50, Norton 44

McLouth Tournament=

Cair Paravel 86, Veritas Christian 64

Hiawatha 64, Jefferson West 51

Nemaha Central Tournament=

Atchison 49, Jackson Heights 28

Falls City, Neb. 48, St. Mary's Academy 36

Marysville 84, Horton 17

NPL Tournament=

Consolation=

Rock Hills 59, Wilson 33

Southern Cloud 54, Chase 30

Quarterfinal=

Lakeside 60, Natoma 47

Osborne 80, Thunder Ridge 64

St. John's Beloit-Tipton 60, Pike Valley 30

Sylvan-Lucas 44, Lincoln 35

NWKL Tournament=

Greeley County 54, Rawlins County 27

Quinter 54, Oberlin-Decatur 18

Pleasanton Tournament=

Heritage Christian 57, Pleasanton 44

Humboldt 63, Marmaton Valley 4

Osawatomie 82, Oswego 34

Uniontown 64, Altoona-Midway 51

SCBL Tournament=

Cedar Vale/Dexter Co-op 81, Oxford 49

Quarterfinal=

Caldwell 55, South Haven 37

Sedan 52, Flinthills 43

Shawnee Mission West Tournament=

BV North 70, KC Turner 31

Blue Springs South, Mo. 49, SM West 46

Grandview, Mo. 67, KC Wyandotte 37

SM Northwest 52, Lansing 48

Southeast Lancer Classic=

Baxter Springs 66, Southeast 40

Spring Hill Tournament=

BV Southwest 70, KC Sumner 48

Gardner-Edgerton 53, Spring Hill 42

Goddard-Eisenhower 100, KC East Christian 67

Olathe South 64, KC Schlagle 53

St. John Tournament=

Ness City 77, KC Christian 68

Nickerson 42, Macksville 33

Sterling Invitational Tournament=

Consolation Semifinal=

Smoky Valley 70, Russell 43

Sterling invitational Tournament=

Quarterfinal=

Hugoton 72, Kingman 34

Hutchinson Trinity 52, Southeast Saline 49

TVL Tournament=

Consolation=

Troy 61, Doniphan West 46

Wetmore 66, Onaga 36

Valley Falls Tournament=

Jefferson North 55, Cornerstone Family 42

GIRLS PREP BASKETBALL=

Andale 48, El Dorado 46

Andover Central def. Rose Hill, forfeit

Bucklin 84, Fowler 17

Canton-Galva 45, Goessel 36

Chaparral 31, Douglass 27

Cheylin 52, Wichita County 23

Dodge City 35, Great Bend 30

Gardner-Edgerton 54, Lawrence 50

Hartford 46, Burlingame 37

KC Harmon 53, Kansas Central, Mo. 23

Kapaun Mount Carmel 56, Wichita Northwest 46

Lansing 52, Mill Valley 24

Minneapolis 33, Ell-Saline 22

Palco 49, Northern Valley 30

Rolla 37, Moscow 31

SM Northwest 58, BV Northwest 24

South Central 48, Ashland 32

Topeka 66, Manhattan 44

Topeka Hayden 57, Junction City 39

Washburn Rural 42, Topeka Seaman 40

Wichita East 0, Wichita South 0

Wichita Independent 43, Garden Plain 32

Winfield 38, Wichita Collegiate 36

Yarbrough, Okla. 77, Deerfield 9

Basehor-Linwood Tournament=

Basehor-Linwood 54, Ottawa 23

Olathe North 53, Holton 48

Blue Valley North Tournament=

BV North 61, Lee's Summit North, Mo. 27

SM West 38, BV West 24

Staley, Mo. 47, St. James Academy 40

Burlington Invitational Tournament=

Rock Creek 37, Burlington 31

Centre Tournament=

Centre 33, Elyria Christian 22

Marion 42, Herington 41

Rural Vista 63, Peabody-Burns 10

Wakefield 46, Solomon 22

FHL Tournament=

Northern Heights 51, West Franklin 36

Osage City 46, Lyndon 37

Fredonia Tournament=

Semifinal=

Cherryvale 35, Iola 29

Girard 44, Fredonia 22

Hillsboro Tournament=

Hesston 32, Clay Center 26

Hillsboro 42, Republic County 33

Holcomb 41, Eureka 30

Riley County 61, Remington 35

Hoisington Tournament=

Ellinwood 46, Hoisington 43

MCL Tournament=

Consolation=

Plainville 41, Hill City 26

NPL Tournament=

Consolation=

Lakeside 34, Chase 19

Tescott 46, Natoma 11

Quarterfinal=

Osborne 55, Sylvan-Lucas 30

Pike Valley 45, Southern Cloud 33

St. John's Beloit-Tipton 51, Lincoln 20

Thunder Ridge 66, Rock Hills 14

NWKL Tournament=

Dighton 52, Wallace County 46

Quinter 61, Greeley County 51

Rawlins County 61, Oberlin-Decatur 50

Pleasanton Tournament=

Humboldt 46, Heritage Christian 36

Marmaton Valley 34, Pleasanton 29

Osawatomie 45, Oswego 38

Uniontown 57, Altoona-Midway 16

SCBL Tournament=

Quarterfinal=

Sedan 51, Flinthills 40

Southeast Lancer Classic=

Erie 50, Southeast 35

Sterling invitational Tournament=

Hugoton 43, Smoky Valley 31

Sterling 55, Kingman 22

Sterling Invitational Tournament=

Consolation Semifinal=

Southeast Saline 46, Russell 30

Tonganoxie Tournament=

Bonner Springs 39, Wamego 36

DeSoto 63, KC Bishop Ward 28

Eudora 52, Metro Academy 18

KC Sumner 50, Tonganoxie 48

TVL Tournament=

Consolation=

Troy 57, Axtell 49

Wetmore 42, Onaga 21